O nas

Stowarzyszenie KACK to ludzie, którym warto zaufać

Jesteśmy zespołem ludzi, których połączyła pasja… najpierw do teatru. 

Nasza historia zaczęła się od marzenia, aby razem tworzyć piękny i wartościowy teatr. Tak powstała niegdyś Grupa Artystyczna Nazaret, z której 9 lat temu wyrósł Przegląd Teatrów Amatorskich KURTYNA. A one dały początek Katolickiemu Centrum Kultury. Przestrzeni spotkania, przestrzeni dialogu, przestrzeni Prawdy, Dobra i Piękna. 

Z upływem lat na naszej drodze spotkaliśmy ludzi w potrzebie: z niepełnosprawnościami, w kryzysach, samotnych. Ich historie poruszyły nas i dopisały nam kolejne cele i zadania. Zrozumieliśmy, że kultura, wsparcie i troska o człowieka muszą iść w parze.

Wraz z tym zrozumieniem, przyszły kolejne działania – stworzyliśmy punkt pomocowy – Port dla Rodziny, gdzie dzielimy się serdecznym uśmiechem, ciepłą herbatą, a także profesjonalną opieką psychologa, pedagoga, prawnika i innych specjalistów. Pomocy udzielamy każdemu potrzebującemu. 

Ważne są dla nas miłość bliźniego, szacunek, odpowiedzialność, zaangażowanie społeczne oraz solidarność z innymi. Wiemy, że te wartości są kluczowe dla budowania silnej, wspierającej się społeczności, w której każdy członek czuje się ważny i doceniony. 

Każda historia jest inna. Łukaszowi, naszemu przyjacielowi z niepełnosprawnością, pomogliśmy odzyskać spadek po rodzicach, a jeden z naszych wolontariuszy został jego opiekunem prawnym. Pomogliśmy też Grażynie, która pomimo ubezwłasnowolnienia stała się ofiarą nieuczciwości sąsiadów i pracowników banku. A wychodzący z kryzysu alkoholowego Stanisław, dzięki nam, odzyskał godne warunki bytowe, a co cenniejsze, odzyskał kontakt z córkami i wnukami. 

Brakuje nam Centrum, czyli miejsca, w którym zintegrujemy wszystkie nasze działania. Zadbamy zarówno o Prawdę (przestrzeń formacji i rozwoju człowieka), Dobro (pomoc charytatywną) i Piękno (działania kulturalne). 

Chronologia kluczowych wydarzeń

Przełomowe momenty w historii Stowarzyszenia KACK i budowy Katolickiego Centrum Kultury.

2016

Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna

Pierwsza edycja KURTYNY w 2016 roku dała początek wyjątkowemu przeglądowi teatralnemu, który stał się coraz bardziej rozpoznawalnym punktem na kulturalnej mapie Polski.

2016

Powstanie Stowarzyszenia KACK

Z inicjatywy lokalnych liderów powstała przestrzeń, która dba o kulturę, wspiera społeczność lokalną i tworzy więzi o zasięgu ogólnopolskim.

2023

Wmurowanie kamienia węgielnego

We wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Małym Kacku odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego oraz kapsuły czasu. 

2024

Zbieramy na III kondygnację

Obecnie ukończyliśmy 54% stanu surowego zamkniętego, aby kontynuować budowę, potrzebujemy Twojego wsparcia.

Mówią o nas

Katarzyna Gruszecka-Spychała

W Disneylandach na całym świecie goście słyszą z głośników piękny głos Julie Andrews, informujący ich, że oto znaleźli się w miejscu, w którym marzenia stają się prawdą. Ja znam lepsze miejsce z (morza i) marzeń. Prawdziwe, realne. To moje ukochane miasto, Gdynia. Coś sprawia, że w tym mieście od blisko już stu lat nie brakuje ludzi, których łatwo byłoby nazwać wariatami – bo proponują projekty, które wydają się wręcz nie do zrealizowania, można powiedzieć – porywają z motyką na księżyc. A potem mija chwila i okazuje się, że niemożliwe stało się możliwe i w dodatku służy dobru wspólnemu. U zarania zaś zawsze leży wielkie marzenie. Ekipa Stowarzyszenia Kack marzy o miejscu, które łączy i wzmacnia. Tym miejscem ma być Katolickie Centrum Kultury. Gorąco wierzę, że ten projekt będzie kolejnym dowodem na to, że w Gdyni marzenia się spełniają, a spełnione służą wszystkim.

Wojciech Szczurek

Fenomen Gdyni zawsze brał się z tego, że budowali ją ludzie niezwykli – z pasją i marzeniami, które potrafili realizować. Katolickie Centrum Kultury w Małym Kacku to marzenie niezwykłych ludzi, by zbudować prawdziwy dom dla realizowanych od lat znakomitych aktywności kulturalnych, formacyjnych, integrujących społeczność Gdyni i jej okolicznych mieszkańców. Pomóżmy zrealizować to piękne przedsięwzięcie.

Jarosław Sellin

Kack, stara kaszubska wieś, dzisiaj część miasta Gdynia, już za kilka lat będzie się w całej Polsce kojarzyć z akronimem KACK, czyli Katolickim Centrum Kultury. Pierwszym w Polsce! W dodatku prywatnym! Tylko ludzie pięknej, mocnej wiary są zdolni do budowania takich dzieł. Gratuluję! Niech Bóg prowadzi!

Emil Rojek

W dzisiejszych czasach, w których dominuje indywidualizm i materializm, zaskakują mnie miejsca i ludzie, którzy zdają się żyć i działać w alternatywnej rzeczywistości. Jakby byli w alternatywnym świecie, w którym robienie dobra jest stylem życia i głównym napędem do działania. Takich ludzi spotkałem w KACKu. Jest to tym bardziej zaskakujące, że to dobro, oprócz tego, że samo w sobie jest wartością, to jest też robione na naprawdę wysokim – profesjonalnym poziomie, niezależnie od tego czy chodzi o wystawiane przez nich sztuki, standard opieki czy poradnictwo prawne.

Wielka misja i jeszcze większa odpowiedzialność

Pomóż nam budować lepszą przyszłość, wspierając nasze wysiłki na rzecz Katolickiego Centrum Kultury. Twoje wsparcie jest kluczowe dla ukończenia kolejnego etapu budowy. Razem możemy stworzyć przestrzeń, która wspiera społeczność i zapewnia niezbędne usługi. Dołącz do nas, aby wywrzeć trwały wpływ!